Hvar - wyspa słońca, lawendy i wina

Dzisiaj zabieram Was na jedną z moich ulubionych wysp. Położony w środkowej Dalmacji Hvar jest czwartą co do wielkości wyspą Chorwacji, liczy 70 km długości, a moją sympatię zaskarbił sobie nie tylko tym, że jest najbardziej nasłonecznionym miejscem w tym kraju ;) Średnia liczba godzin słonecznych wynosi tu 2724 w roku, średnia temperatura zimą to 9 stopni, a temperatura morza nie spada poniżej 14. Gdy na Hvarze spadnie śnieg, noclegi w hotelach są za darmo :)

hvar 2

Większość odwiedzających przybywa tu latem, a tradycje turystyczne liczą ponad 140 lat.

Hvar to wyspa lawendy, wina i  gajów oliwnych. Gdy przybędziesz tu wiosną, zobaczysz nie tylko fioletowoszare pola lawendy, ale poczujesz też obłędny zapach innych rosnących tu ziół – tymianku, rozmarynu, majeranku, kopru, zmieszany z morską bryzą. Przed pożarami, kilkanaście lat temu, lawenda z Hvaru stanowiła 10% światowej produkcji!

hvar 74

hvar 32

Nie dziwi mnie zupełnie fakt, że Hvar został wybrany w 2018 roku przez Lonely Planet jedną z dziesięciu najpiękniejszych wysp na świecie!

Znajdują się tu luksusowe hotele, modne restauracje, a w porcie w mieście Hvar można zobaczyć pełne przepychu jachty, ale wyspa kryje też wiele urokliwych, kamiennych miasteczek i niezliczoną ilość przepięknych zatoczek o kolorze wody we wszystkich odcieniach turkusu, malachitu i błękitu.

hvar 13

Moja przygoda z Chorwacją zaczęła się dawno temu właśnie na Hvarze.

Dojazd:

Na Hvar można dopłynąć w dwie godziny promem (trajekt). Jadrolinija kursuje ze Splitu (do Starego Gradu) lub z Drvenika (do Sucuraju). Druga opcja zajmuje niecałą godzinę, ale wymaga późniejszego przejazdu praktycznie przez całą wyspę, a drogi na górzystym Hvarze są wąskie i kręte. Chorwaci mają nawet swoje powiedzenie ,,Obyś zginął na drogach Hvaru''.  Mimo, że nie brzmi zbyt optymistycznie, to zachowując ostrożność i uważając na lokalsów i szerokie campery, wszyscy powinni przeżyć wakacje ;) Pamiętaj, że aby załapać się na prom, zwłaszcza w sezonie, trzeba być na przystani odpowiednio wcześnie (minimum godzinę).

hvar 3

hvar 4

hvar 34

Co warto zobaczyć

Miasto Hvar

Stolica wyspy to miasto o tej samej nazwie. Hvar jest jednym z najmodniejszych kurortów Dalmacji i często można tu zobaczyć celebrytów, czy nawet członków rodzin królewskich, a  w porcie podziwiać imponujące jachty.

hvar 35

 W Hvarze znajduje się najstarszy działający do dziś teatr gminny ( z 1612 roku). Inną osobliwością miasta są wyplatane tylko tu, w zakonie benedyktynów, koronki, misternie tkane z nici ze środka liści agawy. Koronki są wpisane na listę zabytków kultury niematerialnej UNESCO.

hvar 26

hvar 27

hvar 41

Nad miastem góruje, pochodząca z początków 16 wieku, twierdza Spanjola (fort fortica). Warto  wdrapać się tu po kamiennych schodach, mijając zabytkowe pałace, bo widoki na panoramę miasta i pobliskie wyspy piekielne, wynagradzają trud wspinaczki w letnim upale z nawiązką.

hvar 45

hvar 28

hvar 44

 

Archipelag Pakleni Otoci (wyspy piekielne) liczy 16 mniejszych i większych wysepek, które są niezamieszkałe, ale mając łódkę, można wypocząć na ich pięknych plażach. Uściślając, nazwa wyspy piekielne jest błędna i wynika ze złej deklinacji. Prawdziwa nazwa – wyspy Paklińskie, oznaczają żywicę z Pinii zbieraną na największej z nich – wysepce św. Klemensa.

hvar 48

hvar 30

hvar 40

hvar 39

 W okolicach portu jest lodziarnia, w której można spróbować wybornych lodów, m.in. o smaku lawendowym.

Katedra sv. Stjepana

hvar 33

 

Vrboska

Vrboska, najmniejsza miejscowość wyspy, to zdecydowanie moje miejsce na Hvarze. Nieduża, urocza osada rybacka, niczym mała Wenecja, poprzecinana kanałami, w których odbijają się kamienne, gotyckie i renesansowe domki, a część z nich połączona jest mostkami. Klimatyczna, spokojna, trzykilometrową promenadą można przespacerować się do pobliskiej Jelsy.

hvar 6

hvar 8

hvar 5

hvar 7

hvar 9

hvar 10

hvar 11

Obserwując cyrkulację wody w kanale, można łatwo przewidzieć zmianę pogody.

hvar 19

hvar 70

Kościół-Twierdza

hvar 71

Wokół Vrboski są ścieżki prowadzące wśród winnic, idealne na wyprawy rowerowe.

Stari Grad

Antyczne miasto, którego powstanie datuje się na 384 r p.n.e. Warto zatracić się tu w wąskich, kamiennych uliczkach i odwiedzić dom renesansowego poety Petara Hektorovica.

hvar 21

hvar 22

hvar 23

hvar 24

hvar 20

Tunel Pitve i zatunelowa część wyspy

W miejscowości Pitve znajduje się tunel o długości 1400 m, prowadzący do miejscowości w południowej części wyspy - Zavali, Jagodnej, Ivan Dolac i Sv. Nedjelja.

Hvarskie drogi i uroki dalmatyńskich miasteczek ;)

hvar 50

hvar 57

Sv. Nedjelja

Niewielka miejscowość położona w  południowej, „zatunelowej” części Hvaru u podnóża najwyższego szczytu Sveti Nikola i jej charakterystyczne drzewo.

hvar 51

To co najpiękniejsze, jest niewidoczne dla oczu. W pobliżu Sv. Nedjelji znajduje się urocze miejsce. Ludzi mało, spokój i te widooki... Tylko jeden minus... napis PRIVATE

cro102


Plaża i skałki należą do klubu wspinaczkowego.  Można się wcześniej umówić, przyjechać, popływać kajakiem albo wdrapać na ściankę. Skoro już jesteśmy, choć bez zaproszenia, rozglądamy się - jest czym nasycić oczy.

hvar 52

hvar 53

 

Jagodna i jej skarby ;)

hvar 55

hvar 72

hvar 56

 

Humac

W tej opuszczonej osadzie znajduje się 140 domów, wybudowanych, z wyjątkiem drzwi i okien, praktycznie w całości z kamienia. Domy te, skromne, ale funkcjonalne, przez wieki służyły mieszkańcom pobliskiego Vrisnika jako kwatery sezonowe podczas prac rolniczych. Te zachowane do dzisiejszych czasów pochodzą głównie z 17 wieku, a od 19 wieku praktycznie nic się tu nie zmieniło. Obecnie Humac przechodzi proces rewitalizacji, aby stać się ethno-eco wioską. Miejsce to odżywa podczas sezonu winno-oliwkowego oraz zbiorów kwitnącej tu lawendy, a 26 czerwca, w święto patronów Humaca - Św. Jana i Pawła, kościół wypełnia się wiernymi. Część domów już odnowiona i można je wynająć jako dom wakacyjny.

hvar 58

hvar 60

hvar 59

hvar 61

hvar 64

 

Jesteśmy tu o zachodzie słońca, więc w bonusie, z pobliskiego wzgórza, mamy takie widoki.

hvar 62

hvar 63

Przez umieszczony tu teleskop można podziwiać Hvar, Korcule, Vis, Brac, Solte a także Bikovo, Makarską i Półwysep Peljesac.

Stara droga do Hvaru i Brusje – lawendowa wioska

Tuż za Starym Gradem skręcamy na starą drogę do Hvaru. Droga wije się szczytem gór, a w dole majaczy błękitny Jadran. Widoki są niesamowite, ruch minimalny.

hvar 36

hvar 37

hvar 46

Panorama Velo Grablje

hvar 47

W okolicach wiosek Brusje i Velo Grablje w czerwcu można nasycić oczy lawendowmi krzaczkami na tle błękitnego Jadranu. Byliśmy końcem sierpnia, ale udało się uzbierać trochę kwiatków na bukiet w wersji zasuszonej ;)

 

Malownicze zatoczki

Hvar ma wiele pięknych plaż i zatoczek.  Lučišće, Dubovica, Zaraće, Zavala, Maslinica to tylko niektóre z nich. Warto odkryć swoje ulubione.

hvar 49

hvar 73

hvar 14

zatoczka9

hvar 15

hvar 65

hvar 68

hvar 66

hvar 69

hvar 67


Drukuj