Baśniowe San Marino

Italian Trip: Dzień IV

San Marino

Dojazd: Z Toskanii jedziemy malowniczą drogą przez Apeniny, mijając górskie miasteczka takie jak Pennabilli. Rimini, skąd przyjeżdża najwięcej turystów, oddalone jest o 20 km.

Samochód zostawiamy na parkingu w Borgo Maggiore (opłata w parkomacie). Kursuje stąd wagonikowa kolejka na górę do stolicy San Marino – koszt w dwie strony 4,5 euro.

Stare Miasto jest położone na szczycie Monte Titano 750 m n.p.m. i wpisano je na listę UNESCO.

1 san marino 2

1 san marino 3

* * * 

Przejrzystość powietrza tego dnia jest bardzo dobra, a frontowe chmury dodają dramaturgii. Kiedy wysiadamy z kolejki, mamy wrażenie, że przenieśliśmy się do krainy z baśni i niewiele brakuje, bym zaczęła się zastanawiać, skąd może nadlecieć smok, albo inny latający stwór ;) Wąskie uliczki, kamienne domy (stylizowane w większości na średniowieczne), potężne mury i zapierające dech w piersiach widoki, robią na nas ogromne wrażenie. Muszę przyznać, że to co zastajemy, zaskakuje nas bardzo pozytywnie. Przygotowując się do wyjazdu, czytałam w internecie wiele negatywnych opinii o San Marino – często opisywano je jako przereklamowane, kiczowate i generalnie sugerowano, że szkoda czasu, by tu przyjeżdżać. Nasze odczucia są zupełnie inne. Oceńcie sami, czy nie jest tam pięknie?

1 san marino 4

1 san marino 5

1 san marino 9

 

Zanim jednak zabiorę Was na spacer po stolicy San Marino, kilka faktów.

➤ Fakty i ciekawostki o San Marino:

- Jest najstarszą republiką na świecie.

- Jet trzecim najmniejszym państwem na świecie i jednym z trzech otoczonych w całości tylko przez jedno państwo.

- Z murów roztacza się malownicza panorama na Apeniny, Adriatyk i Rimini.

- Początki datuje się na 301 rok, gdy na wzgórzu Monte Titano swą wspólnotę założył święty Marinus, uciekający przed prześladowaniami cesarza Dioklecjana. Później niepodległość San Marino potwierdziło kilku papieży i tak zachowało ją ono do dziś.

- W San Marino jest wiele sklepów z alkoholami, biżuterią i perfumami – a że jest strefą bezcłową, można zrobić tu zakupy w atrakcyjnych cenach.

- Nie rośnie tu żaden las.

- Walutą obowiązującą jest euro, choć nie jest członkiem UE.

- San Marino składa się z 9 małych miasteczek, zwanych Castelli.

* * * 

1 san marino 8

Starówka jest na tyle mała, że w zasadzie spacerując po niej, prędzej czy później, natkniemy się na najważniejsze miejsca i zabytki, a także zachwycające tarasy widokowe.

Bazylika Św. Marinusa w stylu klasycystycznym

1 san marino 7

1 san marino 10

1 san marino 11

1 san marino 12

W San Marino znajdują się trzy Fortece:

⇀ La Roca o Guiata;

⇀ La Cesta o Frata;

⇀ Montele.

Warto wspiąć się na pierwszą z nich, leżącą na samym szczycie Monte Titano - La Roca o Guiata. Gdy zobaczycie te widoki – nie będziecie żałować ;)

Aktualne ceny biletów wstępów sprawdzicie na tej stronie

1 san marino 13

1 san marino 14

1 san marino 15

1 san marino 16

1 san marino 17

1 san marino 19

1 san marino 20

1 san marino 21

1 san marino 22

1 san marino 23

1 san marino 24

1 san marino 25

1 san marino 26

1 san marino 27

1 san marino 28

1 san marino 29

1 san marino 31

1 san marino 30

Piazza della Liberta to najważniejszy plac w San Marino. Znajduje się tu neogotycki budynek Pallazzo Publico. Z Piazza della Liberta zachwycamy się widokiem na wzgórza regionu Emilia-Romana.

1 san marino 34

1 san marino 35

1 san marino 36

1 san marino 37

1 san marino 32

Przysiadamy w jednej z knajpek oferującej, prócz interesującego menu, obłędne widoki. Popijając Muscato di San Marino, wznosimy toast za ten punkt programu – przyjazd tu był zdecydowanie dobrym wyborem :)

1 san marino 33

 

C. D. N.


Drukuj