Moje ulubione toskańskie miasteczka

Nie ukrywam, że podróżując po Toskanii raczej szerokim łukiem omijam duże miasta. Choć zazwyczaj lubię zwiedzać, to tu podziwianie zabytków i kontemplowanie sztuki przegrywa z zielenią toskańskich pagórków i polami czerwonych maków. Obok delektowania się sielskimi krajobrazami i kluczeniem po szutrowych dróżkach, moją drugą ulubioną aktywnością w Toskanii jest odkrywanie malutkich, kamiennych miasteczek. Uważam, że mało co może równać się z ich urokiem :)

To właśnie w Toskanii narodził się ruch Citta Slow preferujący turystykę zrównoważoną (soft tourism), dążącą do harmonii pomiędzy potrzebami turystów, mieszkańców i środowiska naturalnego. Promuje on ducha dobrego, spokojnego życia w niewielkich miasteczkach, docenianie lokalnych produktów, tradycyjnych wyrobów i rozwiązań ekologicznych w zrównoważonym rozwoju.

W takim duchu staram się spędzać czas w raju jakim jest Toskania :)

Dzisiaj przedstawię Wam moją subiektywną listę miasteczek, które chętnie odwiedzam i które skradły moje serce :)

 Pienza

O Pienzie pisałam już tutaj. To ukwiecone miasto zdrzało mi się odwiedzić w słońcu i w deszczu, o wschodzie i zachodzie i za każdym razem nie traciła swego uroku :) Pienza aspirowała do miana idealnego miasta renesansowego, ale to, co w niej najbardziej kocham, to urokliwe uliczki, kolorowe kwiaty i zapierające dech w piersi widoki na dolinę Val d'Orcia.

pienza 3

pienza 2

 

Prócz tych oczywistych rzeczy, niezapomniane wrażenie zrobiło na mnie jeszcze jedno miejsce - gotycki kościółek św. Franiszka. Ciemne wnętrze ozdobione gdzie niegdzie pozostaościami czternastowiecznych fresków, a na przeciwko wejścia, nad ołtarzem, na tle okna wiszący krzyż. W zasadzie, w mroku, stanowi on główny punkt.  Niewiele znam miejsc tak symbolicznych, skromnych i sprzyjających modlitwie i kontemplacji jak to.

pienza

 

 

Cortona

O Cortonie również obszerniej wspominam w tym wpisie. Położona na wzgórzu, oferuje piękne widoki i klimatyczne uliczki, zwłasza wieczorny spacer jest pełen uroku. To tu nakręcono film „Pod Słoncem Toskanii”.  W pobliżu znajduje się też oryginalna willa pisarki Frances Mayes. Kto będzie w okolicy, polecam zajrzeć :)

 

 

Bolgheri

To niewielkie miasteczko położone jest w prowincji Livorno, kilka kilometrów od morza. Naszym głównym punktem wyprawy była prowadząca do niego słynna cyprysowa droga Vialle dei Cypressi i uchwycenie zachodzącego nad nią słońca. Jednakże samo miasteczko Bolgheri okazało się bardzo urocze i z przyjemnością spędziliśmy tu wieczór, spacerując i delektując się wybornym winem Bolgheri. Na początku alei znajduje się małe oratorium San Guido, które też warto zobaczyć.

bolgheri 4

bolgheri 3

bolgheri 2

bolgheri

bolgheri 5

bolgheri 6

bolgheri 7

bolgheri 8

Montegemoli

Skręcić w którąś z bocznych drógi i zgubić się pośród toskańskich pól i wzgórz... Tak właśnie spędziliśmy jeden z dni i dzięki temu "odkryliśmy" malutkie miasteczko Montegemoli. Montegemoli leży w Val di Cecina i skupia się wokół położonego na wzgórzu średniowiecznego zamku. Jest tu bardzo cicho, spokojnie i uroczo :) Sami zobaczcie.

montegemoli 2

montegemoli 3

montegemoli 4

montegemoli

Montepulciano

Teraz dla odmiany miasteczko zdecydowanie większe, ale również bardzo ładne. Średniowieczne Montepulciano to jedno z najwyżej położonych miasteczek Toskanii. Lubię tu wracać i chyba nie tylko ze względu na liczne winnice i słynne wino Nobile di Montepulciano ;) Będąc tu warto wpaść do kultowej kawiarni Poliziano. Prócz wybornej kawy i słodkości oferuje też obłędne widoki z tarasu.

montepulciano 2

montepulciano

Montisi

Montisi to kolejne urocze, a początkiem maja sprawiające wrażenie wymarłego, miasteczko położone na wzgórzu pomiędy doliną Val d'Orcia i Crete Senesi.  Spacerowaliśmy po nim praktycznie sami :) Jest tu pięknie i klimatycznie :)

montisi 2

montisi 2

montisi 2

montisi 2

 

montisi 2

montisi 2

montisi 2

montisi 2

montisi 2

 

Montefollonico

Będąc w okolicy, warto zajrzeć też do Montefollonico. Zdecydowanie w tych miasteczkach można znaleźć mnóstwo inspiracji florystycznych ;)

montEFOLLONICO

montEFOLLONICO 2

montEFOLLONICO 3

montEFOLLONICO 3

montEFOLLONICO 5

montEFOLLONICO 6

 

Bagno Vignoni

Bagno Vignoni było znane ze swych gorących źródeł już w czasach antycznych. Miasteczko jest malutkie, ale warte odwiedzenia. Choć z basenu z wodami geotermalnymi znajdującego się w centrum nie można korzystać (kąpieli można zaznać w pobliżu), to nadaje ono wiele uroku i zachęca, by usiąść przy kawie lub lampce wina w jednej z licznych knajpek.

bagno

bagno 2

bagno

 

bagno

bagno 10

bagno

bagno 8

bagno 9

DSC 4470 Edit

Które miasteczko Wam najbardziej się podoba? Dorzucilibyście coś do tej listy?


Drukuj